Matyómintával hímzett kötényke. A matyó hímzés legkorábbi típusa a szűcshímzés; ezzel hímezték a bőrruhákat. A szűcshímzések motívumai és a hozzá használt hímzőfonalak, sőt színezésük is hatottak a női hímzésekre.
A pamut- és gyapjúfonal mellett szűcsselyemmel is varrtak. Ezzel lényegesen bővült a hímzések színskálája. A kötényéét az 1880-as években kezdték gyapjúfonallal keskenyen hímezni.
A piros és kék szín mellett más színű gyapjúfonallal is varrtak. Később egyre szélesebb felületre terjedt ki a hímzés. Kompozíciójuk vagy tengelyes, egy tengelyből kiágazó levelek és virágok, vagy térkitöltő: egymástól független, egymás mellé rajzolt motívumok. A kötények közül legdíszesebb a „vőlegénysurc”, amelyet a menyasszony családja készített jegyajándékul.
A gyapjúval kivarrt régi kötény kompozíciója tengelyes. A matyórózsák és tulipánok különféle változatai dús színpompában jelennek meg. A gyapjúfonallal kivarrt kötény szépségét fokozza az alsó szélén szűcsselyemmel hímzett, ritmikusan ismétlődő, „igazi csillag”-okból alakított virágsor.
Matyó kötény rajza
Köszönöm a megosztást