A fonalat a mutató- és hüvelykujjra csavarjuk, majd a tűvel alulról felfelé hurkot készítünk.
A kezdő szemsornál ne készítsünk túlságosan szoros hurkokat, hogy az első sor lekötése ne okozzon problémát, de túlságosan tágak se legyenek a hurkok, mert ez esetben csúnyán fodrozódik majd a kötés széle.
A kezdő szemsort szedhetjük egymás mellett tartott két tűre is, majd a végén az egyik tűt kihúzva, lekötjük az első sort.
Az egyszerű kötés menete:
Síkkötéshez 2 db, körkötéshez 5 db, mindkét végén hegyes tűt használunk. Mindkét kötésnél 1 tűvel dolgozunk, a másik tű, illetve körkötésnél 4 tű, a szemek elhelyezésére szolgál. (Körkötésnél tehát a szükséges szemszámot 4 tűre kell egyenletesen elosztani.)
Kezdés:
Az első huroksort, azaz a kezdő szemsort többféle módon szedhetjük fel a tűre. Talán a legtetszetősebb kötésszélt biztosítja a kézen kezdés.
A kézen való kezdéshez az ábrán látható módon csavarjuk fel a szálat a bal kézre. A kisujjnál a gombolyagról vezetjük a szálat a kézre, a szál lelógó vége azonban elég hosszú legyen, mert különben nem tudjuk a szükséges számú szemet felszedni.
Hozzávetőlegesen: 10 szemhez mintegy 35 cm-t kell számítani a lelógó szálból. Ezután a jobb kézben tartott tűvel, a bal kéz hüvelykujján képzett hurkon keresztül új hurkot veszünk a tűre. Az új hurok képzése közben a hüvelykujjról leengedjük a hurkot, de többi ujjunkkal szorosan fogjuk a fonalat, sőt a tűre való burkolásnál a hüvelykujj feszítésével is segítünk.
Ezután újra hurkot veszünk a hüvelykujjra, és az előbbiek szerint képezzük sorra a szemeket (23., 24. és 25. ábra). .
Az első szem lekötése:
Úgy vesszük át a hurkot a szemen, mint a sima szemnél (26. ábra).
Az utolsó szem leemelése:
Az utolsó szemet nem kötjük le, hanem csak leemeljük úgy, hogy a szálat a tűre teszük, és a szállal együtt átvesszük a szemet a jobb tűre (27. ábra).
Az első és utolsó szemet szélszemeknek nevezzük. A szélszemek nem növelik a kötés szélességét, rendszerint a mintaleírásokban sem szerepelnek.
Még mindig nem világos, hogy a fonal 4 tűre való elosztása után az 5.-el hogyan kötök tovább ill. hogyan lesz körkötés?
Kedves Katóca! az 5-ik tű úgynevezett segédtű! 4 tűn egyenletesen elosztva vannak a “szemek”. Amikor új sort kötünk, a segédtűvel kötjük le az egyik (4 tűközül 1 tűről) tűről,,,,ott felszabadul 1 tű, mert átvette a helyét a segédtű. Most ismét kapunk így 1 segédtűt,,,(plusz tűt), amivel ezt ismételjük. Üdv:nagyi
Visszajelzés: Hogyan kössünk: az alapok | Kötés - Horgolás